Suplementacja na diecie keto

Dieta ketogeniczna znana jest z wielu korzyści zdrowotnych. Pomaga w utracie wagi, poprawie poziomu energii oraz leczeniu i stabilizowaniu niektórych schorzeń. Niestety jak z każdą dietą, również i tutaj pojawia się kwestia odpowiedniego zaopatrzenia organizmu w niezbędne składniki odżywcze. Suplementacja może być nie tylko pomocna, ale wręcz niezbędna do zrównoważenia składników diety i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W tym artykule dowiesz się, jakie suplementy warto uwzględnić w swoim codziennym jadłospisie będąc na diecie ketogenicznej.

Czy dieta ketogeniczna to tylko tłuszcze i proteiny?

Dieta ketogeniczna polega na ograniczeniu do minimum spożywania węglowodanów i zwiększeniu podaży tłuszczów i białka. Głównym celem jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, gdzie tłuszcze, a nie glukoza i węglowodany są głównym źródłem energii. Ale czy to oznacza, że osoby będące na tej diecie nie muszą martwić się o witaminy, minerały i inne składniki odżywcze?

Choć ta forma diety nie powoduje zwiększonego ryzyka niedoborów niż inne diety, pewne składniki odżywcze mogą wymagać dodatkowej uwagi. Jest to podyktowane faktem, że eliminujemy spożywania większości źródeł węglowodanów. Są one także źródłem bogatym w witaminy i minerały. Podsumowując – suplementacja może stać się niezbędna, aby zapewnić nam wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jakie keto suplementy należy przyjmować?

Wybór suplementów na diecie ketogenicznej będzie zależał od indywidualnych potrzeb każdej osoby w tym styl życia, tolerancja na różne składniki i cele dietetyczne. Poniżej przedstawiam kilka ważnych witamin i mikroskładników, które należy uzupełniać w swojej diecie i suplementacji.

Witamina D i magnez

Witamina D i magnez są jednymi z najważniejszych suplementów bez względów czy się jest na diecie keto czy też nie. Niedobór witaminy D w Polsce jest plagą, a osoby na diecie ketogenicznej są szczególnie narażone na niedobór magnezu, ponieważ nerki wydalają więcej tego minerału podczas ketozy.

Elektrolity

Dieta ketogeniczna prowadzi do zmiany w gospodarce elektrolitowej, które mogą prowadzić do tak zwanego „keto grypy” – objawy takie jak bóle głowy, zmęczenie lub nudności. Te przypadłości występują najczęściej na początku wchodzenie na dietę keto i stan ketozy. Suplementy elektrolitów, takie jak potas, magnez i sód pomogą utrzymać gospodarkę elektrolitową na prawidłowym poziomie.

Olej MCT

Olej MCT, czyli triglicerydy o średniej długości łańcucha, są tłuszczami, które są łatwo przekształcane w ketony (ciała ketonowe). Spożycie tego oleju zapewnia natychmiastowe źródło energii i pomagając utrzymać stan ketozy.

Witaminy z grupy B

Dieta ketogeniczna, która eliminuje wiele źródeł węglowodanów, może prowadzić do niewystarczającej podaży witamin z grupy B, zwłaszcza B1, B2, B6 i folianów. Na suplementację tych witamin należy bardzo zwrócić uwagę.

Dieta keto a suplementacja – warto czy nie?

Czy osoby na diecie ketogenicznej powinny suplementować witaminy i minerały czy kwasy omega-3? Wszystko „zależy”. Każdy jest inny, a najlepszą strategią jest dostosowanie suplementów diety do indywidualnych potrzeb. Warto przy tym pamiętać, że dieta ketogeniczna zmienia zapotrzebowania organizmu na podstawowe składniki odżywcze, a suplementacja może pomóc w zaspokojeniu tych potrzeb.

Gdzie można znaleźć suplementy w diecie ketogenicznej?

Większość suplementów na diecie ketogenicznej można znaleźć w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością lub sklepach online. Warto w tym wszystkim sprawdzić etykiety i upewnić się, że produkty nie zawierają dodatkowych węglowodanów, które mogą zakłócić stan ketozy.

Gdzie można znaleźć suplementy w diecie ketogenicznej?

Podsumowanie suplementy keto i utrzymać stan ketozy

Dieta ketogeniczna to skuteczny sposób na poprawę zdrowia, układu pokarmowego i utratę wagi. Nie zmienia to faktu, że wymaga szczególnej uwagi na to, co spożywamy. Odpowiednie suplementy mogą pomóc uzupełnić ewentualne niedobory składników odżywczych, metabolizm i pomóc nam cieszyć się korzyściami płynącymi z keto. Pamiętaj jednak, że zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, zwłaszcza jeśli masz choroby przewlekłe lub bierzesz regularnie leki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *