Ile można schudnąć na diecie ketogenicznej? Efekty po miesiącu odchudzania dietą keto
Porady

Ile można schudnąć na diecie ketogenicznej? Efekty po miesiącu odchudzania dietą keto

Czy zastanawialiście się, jak szybko można schudnąć stosując dietę ketogeniczną? Więc ten artykuł jest dla Ciebie! Piszę dzisiaj o efektach diety po miesiącu, oraz o o tym, jak keta pomaga w odchudzaniu i dlaczego warto zdecydować się na ten sposób odżywiania. Dowiesz się również, jak bezpiecznie i skutecznie tracić kilogramy i uniknąć efektu jojo.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna, nazywana potocznie dietą keto, jest planem żywieniowym opierającym się na spożywaniu posiłków o wysokiej ilości tłuszczów, umiarkowanej ilości białka i prawie minimalnej ilości węglowodanów. Dieta jest obecnie jedną z najpopularniejszych i zawdzięcza to efektom, jakie daje w odchudzaniu ( nie tylko – ma również wiele korzyści zdrowotnych).

Poprzez restrykcyjne ograniczenie węglowodanów, ciało wprowadzane jest w stan ketozy. To proces metaboliczny, w którym zamiast glukozy z węglowodanów, organizm czerpie energię z tłuszczów i spalania ich co prowadzi to do naturalnej utraty zbędnych kilogramów. Z tego właśnie powodu dieta ketogeniczna jest często wybierana przez osoby chcące schudnąć.

Jak schudnąć na diecie keto i tracić nadmiar masy ciała?

Chudnąć na diecie ketogenicznej można efektywnie, ale ważne jest przemyślenie tempa. Najważniejsze jest prawidłowe zrozumienie zasad diety i umiejętne dostosowanie do potrzeb. Pierwszym krokiem powinno być wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego i odjęcie od niego około 500 kalorii dziennie. Na początku nie powinno się ograniczyć drastycznie ilości kalorrii – ma to uzasadnienie zdrowotne jak i psychologiczne (aby nie zrezygnować/łamać zasady i mieć energię przez cały dzień).

W diecie będzie także ważne ograniczenie spożywanych węglowodanów do około 5-10% dziennego spożycia kalorii. Z drugiej strony mocno zwiększając udział tłuszczów do około 70-75% z posiłków. Dobre źródła tłuszczu to między innymi awokado, olej kokosowy, orzechy i nasiona, oleje roślinne oraz tłuste ryby.

Co to jest keto adaptacja i jak przejść na stan ketozy?

Keta to inna nazwa na stan ketozy, czyli metaboliczny stan organizmu, w którym głównym źródłem energii wykorzystywane są ciała ketonowe. Są one produkowane podczas metabolizmu tłuszczów. Przejście na dietę ketogeniczną, czyli przejście na stan ketozy wiąże się z okresem adaptacji, który może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Przez ten czas organizm przestawia się z glukozy na ciała ketonowe jako główne źródło energii. Każdy człowiek jest inny i czasami może powodować to pewne nieprzyjemne efekty jak zmęczenie, ból głowy, drażliwość. Takie objawy nazywane są keto grypą. Jest to stan przejściowy, ustępujący, gdy organizm zaczyna efektywnie czerpać energię z innych skłądników.

Jakie są efekty diety ketogenicznej po miesiącu? Zdrowotne i w utracie wagi?

Po miesiącu stosowania diety ketogenicznej, większość osób zauważa widoczne pierwsze efekty w postaci utraty kilogramów. O ile na początku spadek wagi wiąże się z utratą wody, z czasem zaczyna dochodzić do realnej utraty masy ciała.

Niektóre efekty diety ketogenicznej, jak:

  • poprawa koncentracji,
  • lepsza kontrola apetytu
  • stabilizacja poziomu cukru we krwi

Są także przyjemnymi w funkcjonowaniu skutkami ubocznymi 😉 poprawiającymi życie. Ważne jest pamiętanie, że każdy organizm jest inny. Efekty mogą być zależne od wielu czynników, takich jak styl życia, poziom aktywności fizycznej, czy genetyka.

Tutaj też warto zaznaczyć, że osoby, które mają dużą otyłość, będą tracić szybciej zbędne kilogramy niż osoby, które mają lekką nadwagę. Jest to naturalnym wynikiem zapotrzebowania kalorycznego, gdzie odejmuje się od 500 kalorii od optymalnego zapotrzebowania.

Chudnięcie i efekt jojo? Jak nie stracić efektów odchudzania?

Efekt jojo to bardzo częsty problem po dietach odchudzających. Pojawia się, gdy po zakończeniu diety i zrzuceniu kilogramów, osoby wracają do dawnych nawyków żywieniowych. Pamięć organizmu nie jest mitem i przejście z deficytu kalorycznego na nadmiar kalorii powoduje szybkie nadrobienie tkanki tłuszczowej organizmu.

Do uniknięcia efektu jojo po diecie ketogenicznej, bardzo ważne jest nie przekraczanie optymalnej ilości kalorii i zmienienie stylu życia. Warto, abyś postarał/a się, aby dieta była różnorodna i dostarczała organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Chudnięcie i efekt jojo? Jak nie stracić efektów odchudzania?

Najważniejsze punkty do zapamiętania:

  • Keta opiera się na wysokim spożyciu tłuszczów, umiarkowanym białka i niskim węglowodanów w diecie.
  • Przejście na dietę ketogeniczną może wiązać się z okresem adaptacji zwanym keto grypą.
  • Po miesiącu stosowania diety ketogenicznej, większość osób zauważa widoczne efekty w postaci utraty kilogramów.
  • Aby uniknąć efektu jojo po diecie ketogenicznej, traktuj ją jako zmianę stylu życia, a nie tylko jako tymczasowy sposób na szybkie schudnięcie.
  • Pamiętaj o utrzymaniu zdrowego stylu życia z regularną aktywnością fizyczną i zbilansowaną dietą.
  • Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety, aby upewnić się, że jest ona bezpieczna dla ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *