Kwasica ketonowa a dieta ketogeniczna - temat metaboliczny

Kwasica ketonowa a dieta ketogeniczna – temat metaboliczny

Kwasica ketonowa i dieta ketogeniczna to dwa zagadnienia, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezwiązane, ale mają na poziomie metabolicznym. Czy dieta keto może prowadzić do kwasicy ketonowej? Jakie są mechanizmy, które łączą te dwa zjawiska? W artykule opisuję te zagadnienia, aby zrozumieć, dlaczego jest to ważny temat dla Ciebie.

Kwasica – czym jest?

Kwasica to stan metaboliczny, w którym poziom pH w ciele spada poniżej normalnego poziomu. Kwasica ketonowa to specyficzny typ, który jest związany z wysokim stężeniem ciał ketonowych w organizmie. Ma to związek z produktem rozkładu tłuszczów w organizmie, a więc głównym paliwem w stanie ketozy.

Przyczyny kwasicy ketonowej

Kwasica ketonowa jest najczęściej spowodowana przez niewystarczające stężenie insuliny w organizmie. Niski poziom prowadzi do zwiększonej lipolizy (rozpadu tłuszczów) i produkcji ciał ketonowych. Stan ten jest często obserwowany w przebiegu cukrzycy typu 1, gdy trzustka nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości insuliny.

Objawy kwasicy ketonowej

Objawy kwasicy ketonowej są różne i głównie zależą od stopnia nasilenia stanu. Typowe objawy to:

  • wymioty,
  • bóle brzucha,
  • odwodnienie,
  • skrajnych przypadkach śpiączka ketonowa,
  • stężenie glukozy we krwi jest  podwyższony.

Leczenie kwasicy ketonowej

Leczenie kwasicy ketonowej koncentruje się na przywróceniu równowagi metabolicznej i elektrolitowej. Leczenie polega na normalizacji stężenia glukozy i ciał ketonowych we krwi oraz także pH krwi. Proces ten wymaga ścisłego monitoringu i indywidualnego podejścia do danego człowieka (stanu zdrowia).

Czy dieta ketogeniczna jest więc bezpieczna?

Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową i nisko węglowodanową. Powoduje ona, że organizm wchodzi w stan ketozy. Stan ketozy jest podobny do tego obserwowanego w kwasicy ketonowej. Przestrzegając zasad diety, stan ten jest kontrolowany i nie prowadzi do niebezpiecznych zmian w pH krwi. Pomimo to, dieta ketogeniczna powinna być stosowana pod nadzorem profesjonalistów.

Dieta ketogeniczna a cukrzyca

Dieta ketogeniczna bywa stosowana jako metoda leczenia cukrzycy, szczególnie przy typie 2. Pomaga ona w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi, ale  powinna być stosowana pod ścisłym nadzorem medycznym.

Kwasica ketonowa a dieta ketogeniczna – jakie jest ryzyko?

Dieta ketogeniczna prowadzi do zwiększonej produkcji ciał ketonowych, podobnie jak w kwasicy ketonowej. Jest ona w większości przypadków bezpieczna i nie prowadzi do kwasicy ketonowej u zdrowych osób. Ryzyko kwasicy może jednak zwiększyć się u osób z cukrzycą – szczególnie typu 1.

Kwasica ketonowa a dieta ketogeniczna - jakie jest ryzyko?

Cukrzyca i ryzyko

Osoby z cukrzycą typu 1 są narażone na większe ryzyko wystąpienia kwasicy ketonowej. Jest to szczególnie niebezpieczne w sytuacji stresu metabolicznego, jak choroba lub dieta o niskiej zawartości węglowodanów. Dlatego tego typu dieta powinna być stosowana u osób z cukrzycą tylko pod ścisłym nadzorem medycznym.

Rozpoznanie kwasicy ketonowej

Rozpoznanie kwasicy ketonowej opiera się na pomiarze stężenia glukozy i ciał ketonowych we krwi, a także na badaniu klinicznym. Gdy występuje podejrzenie kwasicy ketonowej, niezbędne jest natychmiastowe leczenie.

Podsumowując – kwasica ketonowa i dieta ketogeniczna to dwa zjawiska, które są ze sobą powiązane na poziomie metabolicznym. Choć dieta ketogeniczna może być skuteczną strategią w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi u osób z cukrzycą, istnieje duże ryzyko wystąpienia kwasicy ketonowej (szczególnie u osób z cukrzycą typu 1). Przy diecie ketogenicznej osoby z chorobami powinny być pod stałym stałym nadzorem medycznym. Najważniejsza informacja –  kwasica ketonowa to stan nagły i wymaga natychmiastowego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *