Masa mięśniowa na ketozie - czy dieta ketogeniczna jest dobra budowę masy?
Porady

Masa mięśniowa na ketozie – czy dieta ketogeniczna jest dobra budowę masy?

Dieta ketogeniczna od wielu lat jest uznana za skuteczny sposób do redukcji masy ciała. Ta myśl przyświeca, gdy chcemy stracić zbędne kilogramy, ale czy ten sposób jest doba na budowę masy mięśniowej? Dziś opiszemy jak dieta ketogeniczna wpływa na ten aspekt budowy mięśni. Także omówimy wpływ na ciało i co trzeba zrobić, aby budować mięśnie i wadach i zaletach

Czy dieta ketogeniczna jest dobra do budowania masy mięśniowej?

W teorii dieta powinna wspomóc przyrost masy mięśniowej. Zalecane posiłki zawierają dużą ilość białka działające anabolicznie. Wspomagają w budowaniu tkanki mięśniowej. Z drugiej strony ogranicza się do minimum spożycie węglowodanów zapewniające energię do ciężkich treningów. Te dwa elementy wykluczające się, nie są optymalnym rozwiązaniem dla osób intensywnie trenujących i chcących budować relatywnie szybko masę mięśniową.

Dieta ketogeniczna, będąc dietą nisko-węglowodanową, nie dostarcza organizmowi wystarczającej ilości kluczowych elementów do intensywnego wysiłku utrudniając wzrost mięśni. Kulturyści i sportowcy stosują dietę cykliczną, która integruje fazy diety ketogenicznej z dniami o wysokim spożyciu węglowodanów.  

Budowa masy mięśniowej na diecie ketogenicznej

Spożycie białek, jak i kalorii są elementami wzrostu masy mięśniowej. Dieta ketogeniczna, ze względu na wysoką zawartość tłuszczów i białek, może teoretycznie dostarczyć wystarczającą ilość kalorii potrzebnych. Niestety dietetycy ostrzegają, że osoby trenujące intensywnie muszą pilnować dostarczania  odpowiednich proporcji makroskładników.

Wady diety ketogenicznej w kontekście budowania masy mięśniowej

Dieta ketogeniczna może przynieść korzyści e budowaniu masy mięśniowej, to nie jest pozbawiona wad. Dla przykładu, ograniczenie węglowodanów prowadzi do obniżenia wydolności treningowej i ubytku masy mięśniowej (zwłaszcza na początku diety). Dodatkowo, jest trudna do utrzymania masy na dłuższą metę ze względu na brak wystarczającej ilości paliwa (węglowodanów).

Wady diety ketogenicznej w kontekście budowania masy mięśniowej

Wpływ diety ketogenicznej na trening siłowy

Jednym z aspektów, na który należy zwrócić uwagę, to wpływ na trening siłowy. Z jednej strony, osoby na diecie mogą odczuwać mniejszą wytrzymałość, ale z drugiej – dieta może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej (redukcji) i utrzymaniu masy mięśniowej.

Podsumowanie

  • Dieta ketogeniczna to wysokotłuszczowy, niskowęglowodanowy plan żywieniowy.
  • Dieta może być skuteczna w budowaniu masy mięśniowej, ale wymaga przestrzegania planu żywieniowego (być pod opieką dietetyka) i monitorowaniu stanu zdrowia.
  • Ma swoje wady, w tym możliwość obniżenia wydolności treningowej (wytrzymałości) i ubytku masy mięśniowej (początek diety).
  • Dieta ketogeniczna może wpływać na trening siłowy na różne sposoby, ale pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *